فیبر نوری چیست؟

5/5 - (2 امتیاز)

نام فیبر نوری به گوش همه‌ی ما خورده و موضوع جدیدی نیست. امروزه استفاده از فیبر نوری اهمیت زیادی پیدا کرده تا جایی که بخش زیادی از تأسیسات و راه‌های اینترنتی از این فیبرها تشکیل شده است. به راستی فیبر نوری چیست و چه تأثیری در ارتباطات و تکنولوژي‌ها دارد؟ در ادامه این مطلب قصد داریم به صورت کامل به معرفی انواع فیبر نوری پرداخته و با مزایای آن آشنا شویم. بنابراین تا پایان این بخش با ما همراه باشید.

فیبر نوری چیست؟

فیبر نوری یا به اصطلاح Optical Fiber شامل رشته‌ها و تارهای بلندی می‌شود که جهت جابه‌جایی و انتقال سیگنال در فاصله‌های دور، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر بخواهیم از مشخصات ظاهری فیبر نوری صحبت کنیم باید بگوییم که بسیار نازک بوده و ضخامت آن‌ها به اندازه تار موی سر می‌باشد. این فیبرها معمولاً از جنس شیشه یا پلاستیک ساخته می‌شوند.

طرز کار فیبر نوری به این صورت است که از یک سر آن نور وارد شده و از میان این رشته سیم‌های نازک عبور می‌کند و از سر دیگر آن به مقصد منتقل می‌شود. امروزه فیبر نوری کاربردهای زیادی در زندگی ما پیدا کرده است. از این رو می‌توان فیبر نوری را یک انقلاب در زمینه تکنولوژي و انتقال داده معرفی کرد.

معرفی انواع فیبر نوری

کابل فیبر نوری چیست؟

کابل فیبر نوری دارای پهنای باند بیشتری نسبت به کابل ‌های معمولی است. همین مسئله باعث شده است تا با استفاده از کابل فیبر نوری بتوان تلویزیون، تلفن و داده‌های دیگر را با پهنای باند بسیار بالا انتقال داد. به عبارتی بهتر کابل فیبر نوری با رشته‌هایی از شیشه تشکیل شده و رشته‌ها درون محفظه‌ای قرار گرفته‌اند. از این نوع کابل برای ارتباط در فواصل دور و انتقال اطلاعات با سرعت بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل فیبر نوری

معرفی انواع فیبر نوری

در حال حاضر دو مدل از فیبر نوری وجود دارد که هرکدام به دلیل داشتن مزایا و قابلیت‌های متنوع، در جاهای مخصوص به خود مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دو مدل عبارت‌اند از:

1. فیبرنوری تک حالته (Single-Mode)

فیبرهای نوری تک حالته به‌گونه‌ای هستند که جهت ارسال یک سیگنال در هرکدام از فیبرها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از قابلیت‌های فیبر نوری تک حالته این است که نور را به صورت مستقیم عبور می‌دهند. علاوه بر این از شدت نوری بالایی نیز برخوردارند. عمده استفاده از فیبر نوری تک حالته در تلفن‌ها می‌باشد.

2. فیبر نوری چند حالته (Multi-Mode)

همان‌طور که از اسم این نوع فیبر نوری پیداست، به منظور ارسال چندین سیگنال در هر فیبر مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این اوصاف اندازه بزرگ‌تری نیز به نسبت فیبر نوری تک حالته دارند. طراحی فیبر نوری چند حالته به گونه‌ای تا توانایی ارسال اطلاعات تا فاصله 2000 متر و با سرعت 100 مگابیت را دارند. از این فیبرها برای شبکه‌های کامپیوتری استفاده می‌شوند.

فیبر نوری NZ

این مدل فیبر نوری به فیبر نوری تک حالته NZ نیز معروف است. به عبارتی بهتر مدل NZ نیز در دسته فیبرهای نوری تک حالته قرار خواهد گرفت؛ اما به دلیل کاربردهای زیادی که دارند، فیبر نوری NZ را به عنوان یک دسته‌بندی جدا محسوب می‌کنند. ساختار آن همانند فیبر نوری تک حالته است اما همان‌طور که گفتیم از قابلیت‌های متنوع‌تری برخوردار است.

اینترنت فیبر نوری

اینترنت فیبر نوری چیست؟

قابلیت‌های فیبر نوری به گونه ای بود که تصمیم گرفته شد اینترنت فیبر نوری نیز ساخته شود. همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر بسیاری از اینترنت‌های که استفاده می‌کنیم از نوع فیبر نوری است. به اینترنتی که ارتباطات آن از طریق فیبر نوری بوده و با استفاده از کابل های فیبر نوری ساخته می‌شوند، اینترنت فیبر نوری گفته می‌شود.

ساز و کار این اینترنت به گونه ای است که ارسال اطلاعات و انتقال آن‌ها با استفاده از سیگنال‌های نوری انجام می‌گیرد. از این رو می‌توان گفت هیچ‌گونه محدودیتی در پهنای باند آن‌ها وجود ندارد. کابل‌های فیبر نوری در کنار تجهیزات مخصوص دیگر لازمه‌ی استفاده از اینترنت فیبر نوری است.

با توجه به قابلیت‌های متعددی که کابل‌های فیبر نوری دارند و برتری آن‌ها نسبت به کابل‌های مسی، بهتر است اینترنت فیبر نوری را جایگزین اینترنت‌های نسل قدیم کرد. به اینترنت فیبر نوری اینترنت UFB نیز گفته می‌شود. اینترنت فیبر نوری به نسبت سایر اینترنت ها هزینه بیشتری برای راه‌اندازی و تمدید دارد؛ اما کیفیت و سرعتی که اینترنت فیبر نوری ارائه می‌دهد، قابل مقایسه با مدل‌های دیگر نیست.

یعنی مودم فیبر نوری

مودم فیبر نوری چیست؟

اگر قصد استفاده از اینترنت فیبر نوری را دارید، باید از این دستگاه یعنی مودم فیبر نوری نیز استفاده کنید. مودم فیبر نوری همانند سایر مودم های اینترنت، در طرف مصرف کننده قرار دارد تا از طریق کابل‌های فیبر نوری انتقال اطلاعات به آن صورت بگیرد. در نتیجه کاربر از اینترنت بهره‌مند شود.

وظیفه مودم فیبر نوری این است که سیگنال‌های نوری که کابل های فیبر نوری ارسال می‌کنند را دریافت کرده و پس از آن به سیگنال الکتریکی جهت استفاده کاربران تبدیل کنند. توجه داشته باشید که نمی توان از کابل‌های معمولی برای مودم فیبر نوری استفاده کرد.

مودم فیبر نوری

تفاوت فیبر نوری با سیم های مسی (فواید فیبر نوری)

سیم‌های مسی در ابتدای ورودشان به بازار عملکرد مناسبی داشتند و بسیاری از افراد از سیم های مسی برای کارهای مختلف استفاده می‌کردند؛ اما با ورود فیبر نوری، اوضاع کمی فرق کرد. در این قسمت قصد داریم به بررسی تفاوت های فیبر نوری با سیم‌های مسی و فواید فیبر نوری بپردازیم.

 • قیمت: برای استفاده از فیبر نوری به نسبت سیم های مسی هزینه کمتری را باید پرداخت کنید. همچنین در مقیاس های بالا این هزینه کمتر نیز خواهد شد.
 • اندازه: قطر و اندازه کابل های فیبر نوری به نسبت سیم های مسی بسیار کمتر است. از این رو فضای کمتری را اشغال می‌کنند.
 • پهنای باند: در زمینه پهنای باند نیز فیبر نوری دارای پهنای باند بسیار بیشتری به نسبت سیم‌های مسی هستند.
 • مصرف برق: با تهیه کابل فیبر نوری می‌توانید در مصرف برق به اندازه زیادی صرفه‌جویی کنید. دلیل این مصرف کم برق فیبر نوری آن است که سیگنال‌‌های آن کمتر تضعیف می‌شوند.
 • وزن: به توجه به اندازه، ضخامت و قطر کم کابل‌های فیبر نوری، وزن آن‌ها نیز به نسبت کابل‌های مسی بسیار کمتر است.
 • سرعت: شاید مهم‌ترین عاملی که می‌توان برای برتری فیبر نوری به نسبت های کابل‌های مسی متصور شد، سرعت آن است. امروزه بسیاری از کاربران به دنبال اینترنتی هستند که سرعت بیشتری داشته باشد تا بتوانند فعالیت‌های خود را بهتر و سریع‌تر انجام دهند. از این رو فیبر نوری می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.
 • قدرت انتقال سیگنال: فیبر نوری به گونه‌ی است که می‌تواند برای ارسال و انتقال اطلاعات در فواصل بسیار دور نیز مورد استفاده قرار بگیرد. از این رو می‌تواند برتری آن را به نسبت کابل‌های مسی دانست.
 • تداخل: بسیاری از اوقات پیش می‌آید که به دلیل تداخل سیم‌ها و کابل‌های اینترنت، با قطعی آن همراه باشیم. این در حالی است که فیبر نوری به دلیل نازک بودن و داشتن محفظه، تأثیری بر تارهای دیگر ندارد و می‌توان به راحتی از آن استفاده کرد.

کاربرد های فیبر نوری

کاربرد های فیبر نوری

از فیبرهای نوری به دلیل مزیت‌های زیادی که دارند در جاهای مختلفی استفاده می‌شود. سرعت بالای فیبر نوری نیاز بسیاری از شرکت‌ها، ارگان‌ها، مؤسسات و حتی افراد را برطرف کرده است. مهم‌ترین جاهایی که از فیبر نوری استفاده می‌کنند عبارت‌اند از:

 1. مخابرات
 2. استفاده در حسگرها برای اندازه‌گیری میدان‌های الکتریکی، مغناطیسی
 3. صنایع دفاع و ارگان‌های نظامی جهت کنترل رادار ها و هدایت موشک
 4. تشخیص انواع بیماری‌ها و بررسی آزمایش‌های مختلف (کاربرد پزشکی)
 5. اینترنت خانگی پرسرعت

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی انواع فیبر نوری و کاربرد هریک از آن‌ها پرداختیم. استفاده از فیبر نوری باعث شده تا سرعت انجام فعالیت‌ها بیشتر شده و کاربران با خیال راحت‌تری از آن استفاده کنند. پیشنهاد می‌کنیم در مجموعه خود از فیبرهای نوری استفاده کنید. امیدواریم این مطلب موردتوجه شما قرارگرفته باشد.

کلیک کنید.!دیدگاهتان را بنویسید