مقالات

نحوه خواندن مقاومت اس ام دی

نحوه خواندن مقاومت اس ام دی

نحوه خواندن مقاومت اس ام دی چگونه است؟ در این نوشته تصمیم داریم تا با ارائه اطلاعات کاملی در مورد روش خواندن مقاومت‌های smd به این سوال مهم پاسخ دهیم. همان طور که می دانید قطعات الکترونیکی SMD، مقرون به صرفه تر و جدیدتر هستند. مقاومت ها نیز یکی از کاربردی ترین قطعات الکترونیکی به حساب می آیند که از مدار در برابر اضافه جریان ها حفاظت می کنند. اهم، واحد اندازه گیری مقاومت ها است. برای استفاده از این قطعه باید بتوانید کد نوشته شده روی آن را به درستی بخوانید و مقدار آن را تشخیص دهید.

در صورتی که شما هم قصد استفاده از این قطعات را دارید، پیشنهاد می کنیم حتما این نوشته را تا انتها مطالعه کنید تا با نحوه تشخیص مقدار مقاومت های SMD آشنا شوید.

 

 

نحوه خواندن مقاومت اس ام دی چگونه است؟

مقاومت اس ام دی دارای رنگ مشکی است و دو طرف آن نیز (قسمت لحیم شده) به رنگ نقره ای می باشد. در وسط این قطعه، کدی به چشم می خورد که شامل عدد یا حرف و عدد است.

برای خواندن مقاومت‌های smd باید به کدهایی که روی این قطعات نوشته شده است توجه کنیم. با خرید مقاومت SMD حتما متوجه شده اید که روی این قطعه کدهایی دیده می شود. این کدها شامل برخی حروف انگلیسی و تعدادی عدد هستند. نکته اولی که در مورد نحوه خواندن مقاومت اس ام دی الکتریک باید مورد توجه قرار دهید این است که به جای حروف باید اعشار قرار دهید. برای مثال نحوه خواندن مقدار مقاومت زیر با توجه به این نکته این چنین است :

R47= 0.47           OHM

خرید انواع مقاومت اس ام دی، خرید ترانزیستور، خرید رله، خرید برد آداپتور، خرید آداپتور سوئیچینگ – منبع تغدیه و … را می توانید به صورت آنلاین از سایت مجموعه ریزموج الکترونیک رسام انجام دهید و از اورجینال و با کیفیت بودن قطعه ای که تهیه می کنید کاملا خاطر جمع باشید.

نحوه خواندن مقاومت اس ام دی الکتریکی

نحوه خواندن مقاومت اس ام دی الکتریکی

همان طور که اشاره کردیم مقدار مقاومت را با واحد اندازه گیری اهم نشان می دهند. یک اهم به اندازه یک ولت بر آمپر می باشد. مقدار مقاومت ها می تواند بسیار متفاومت باشد برای همین نیز از واحدهای دیگری مانند کیلو اهم، مگا اهم و میلی اهم نیز برای خواندن مقدار مقاومت استفاده می کنند. زمانی که شما قصد استفاده از مقاومت در مدار خود را دارید باید به درستی تعیین کنید که برای هدف و کاربری مد نظر شما چه نوع مقاومت و با چه مقداری مورد نیاز است.

با توجه به توضیحاتی که ارائه کردیم اولین نکته در مورد نحوه خواندن مقاومت های اس ام دی این است که حروف موجود در کد مقاومت به معنای اعشار است. در برخی از کدهای موجود روی مقاومت ها حرف K دیده می شود. در این مواقع نیز شما باید برای خواندن مقاومت‌های smd به جای حرف K اعشار بگذارید اما این حرف نشان دهنده کیلو مقاومت ‌ها است. برای مثال نحوه خواندن کد های مقاومت SMD در این موارد این چنین است :

7K4 = 7/4   کیلو اهم

در کد برخی از مقاومت ها نیز حرف M مشاهده می شود. در این مواقع نیز نحوه تشخیص مقدار مقاومت های SMD به این شکل است که به جای حرف، اعشار قرار می دهیم اما M نشان دهنده مگا اهم می باشد. برای مثال نحوه خواندن مقدار مقاومت در این مورد به این شکل است :

7M4 = 7/4 مگا اهم

نحوه خواندن کد های مقاومت SMD

نکته دیگر در مورد  نحوه خواندن مقاومت اس ام دی الکتریک در رابطه با مقاومت هایی است که روی آن ها عددی نوشته شده است که رقم آخر آن عدد، صفر می باشد. در این مورد باید به این نکته توجه داشته باشید که در مقاومت‌ های smd  صفر نوشته شده در آخر عدد هیچ اثری ندارد و در خواندن مقدار مقاومت، این صفر حذف خواهد شد. برای مثال نحوه خواندن مقاومت اس ام دی الکتریکی که رقم آخر عدد آن صفر است به این شکل می شود :

اهم 461 = 4610

 

در صورتی هم که رقم آخر کد نوشته شده روی مقاومت عدد یک باشد، برای خواندن کد باید یک را تبدیل به صفر کنیم. برای مثال روش خواندن مقاومت‌های smd با این گونه کدها به شکل زیر است :

561 = 560 اهم

مقاومت اس ام دی در سایزها و مقدارهای مختلف طراحی و تولید شده است. شما می توانید پکیج کامل مقاومت SMD را به راحتی از سایت رسام تهیه کنید. در هنگام خرید این قطعه به یاد داشته باشید که باید به نوع و مقدار آن توجه زیادی کنید تا بتوانید قطعه متناسب با نیاز خود را تهیه نمایید. در حالت کلی مقاومت های اس ام دی را به دو دسته تقسیم می کنند که این دو دسته شامل مقاومت های فیلم نازک و مقاومت های فیلم ضخیم می شوند.

نحوه خواندن مقاومت اس ام دی چگونه است

روش خواندن مقاومت‌های smd

نحوه خواندن مقاومت اس ام دی الکتریکی که کد نوشته شده روی آن ها شامل عددهای سه رقمی یا چهار رقمی است به شکل زیر می باشد :

در مورد این مقاومت ها ما باید رقم آخر را جدا کنیم و سپس عدد باقی مانده را در عدد ده به توان رقم آخر ضرب نماییم. برای مثال نحوه خواندن مقاومت های اس ام دی با کدهای سه یا چهار رقمی این چنین است :

223 = 22*103 = 22 کیلو اهم

به عبارتی می توانیم این طور بگوییم که رقم آخر نشان دهنده تعداد صفرهایی است که باید جلوی عدد بگذارید تا مقدار مقاومت به اهم به دست بیاید. یعنی :

223 = 22000 اهم

مقاومت صفر نیز نوع دیگری از مقاومت ها می باشد. روی این نوع مقاومت هیچ عدد و کدی نوشته نشده است. از مقاومت صفر برای جامپر زدن (اتصال کوتاه کردن) در مدار استفاده می شود.

روش خواندن مقاومت‌های smd

روش خواندن مقدار مقاومت های دیپ

نوع دیگری از مقاومت ها نیز وجود دارند که به آن ها مقاومت های دیپ گفته می شود. مقدار این نوع مقاومت ها را با توجه به نوارهای رنگی روی آن ها می توان تشخیص داد. این کدهای رنگی نشان دهنده مقدار مقاومت و تلرانس قطعه مورد نظر می باشد. هر یک از این رنگ ها نشان دهنده یک عدد می باشند که با توجه به نقشه رنگی مقاومت ها می توانید به راحتی مقدار این نوع مقاومت ها را محاسبه نمایید.

نحوه خواندن مقدار مقاومت از روی نوار های رنگی به این شکل است که حتما باید همیشه از چپ به راست ( پهن ترین نوار رنگی در قسمت راست مقاومت قرار دارد) شروع به خواندن نمایید. نوار رنگی پهن تر که در انتهای سمت راست قرار دارد نشان دهنده تلرانس قطعه است.

نحوه خواندن کد های مقاومت SMD

جمع بندی

همان طور که اشاره کردیم مقاومت ها یکی از کاربردی ترین قطعات الکترونیکی هستند که در مدار وظیفه دارند تا جریان الکتریسیته را محدود کنند. مقاومت ها در انواع مختلفی طراحی و تولید شده اند و هر یک از آن ها اندازه های مختلفی دارند. برای این که بتوانید مناسب ترین قطعه را در مدار استفاده کنید باید بتوانید مقدار آن را به درستی تشخیص دهید.

در این نوشته سعی کردیم تا با ارائه اطلاعات کاملی در مورد نحوه خواندن کد های مقاومت SMD به سوال نحوه خواندن مقاومت اس ام دی چگونه است؟ پاسخ دهیم. طبق این توضیحات متوجه شدید که نحوه تشخیص مقدار مقاومت های SMD چندان دشوار نیست و تنها کافی است تا به این نکات مطرح شده توجه داشته باشید.

شما می توانید برای تهیه انواع قطعات برد الکترونیکی به راحتی و به صورت آنلاین قطعات مورد نیاز خود را از این سایت تهیه کنید. مجموعه ریزموج الکترونیک رسام با واردات قطعات الکترونیک از خارج از کشور توانسته است به مشتریان خود در تهیه قطعات کمیاب و اورجینال کمک زیادی کند. از جمله مهم ترین مزایای واردات قطعات الکترونیکی می توانیم به دسترسی راحت تر به قطعات اورجینال و رفع کمبودها در این زمینه اشاره کنیم.

برای خرید ترایاک، خرید فیلتر الکترونیکی، خرید ال سی دی گرافیکی، خرید خازن، خرید دیود و … کافی است تا سفارش خود را در این سایت ثبت نمایید تا در اسرع وقت قطعات مورد نیازتان را به دست آورید. از آن جایی که قطعات عرضه شده توسط این مجموعه اورجینال و اصلی هستند نیازی به نگرانی در مورد کیفیت قطعات نیست و می توانید با خیالی آسوده از این قطعات در مدارها و پروژه های خود استفاده کنید. قیمت قطعات موجود در این سایت نیز مناسب و مقرن به صرفه هستند و می توانید به راحتی تمامی قطعات مورد نیاز پروژه های خود را به صورت آنلاین خریداری کنید.

4.9/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

21 دیدگاه در “نحوه خواندن مقاومت اس ام دی

 1. خراشادی گفت:

  تشکر فراوان اطلاعات کامل و همراه با توضیح به زبان ساده و مفید بود

 2. sigarii گفت:

  مقاله خیلی کاملی بود با استفاده از این مقاله خواندن مقاومت smd خیلی راحته

 3. فاضلی گفت:

  سلام
  ابتدا جا داره تشکر کنم بخاطر این محتوای جامع و عالی
  و دوم اینکه شما واردات قطعات الکترونیکی دارید؟

  1. مدیرسایت گفت:

   سلام ساس از شما بله واردات قطعات و تجهيزات الکترونیک انجام میدیم

 4. حسن مهدوی گفت:

  مثل همیشه حرف نداشت خیلی ممنون از ریز موج

 5. احراری گفت:

  خیلی ممنون مطالب مفیدی بود
  خسته نباشید

 6. طاهر اسفندی گفت:

  سلام
  همه مقاومت ها با همین روش خونده میشن؟

 7. مهرداد شعبان پور گفت:

  سلام. خدا قوت. چطور میتونم جدول کد مقاومت smd رو داشته باشم؟؟

 8. میرجانی گفت:

  سلام و درود.. میخاستم بدونم نحوه خواندن مقاومت smd به نوع مقاومت بستگی نداره؟ یعنی برای همه یکیه؟

 9. صالح گفت:

  سلام
  مثل همیشه عالی بود
  خیلی ممنون

 10. gholampor گفت:

  سلام.. محتوا های شما خیلی خوبه به زبان صریح و واضح همه چی رو توضیح میده من تا به حال در موارد زیادی از محتوا های شما کمک گرفتم

 11. تیام محمدی گفت:

  درود نحوه خواندن مقاومت smd به مدل مقاومت بستگی نداره؟؟؟؟؟

 12. hasan.taji گفت:

  سلام. خیلی ممنون میشم جدول کد مقاومت smd رو هم به صورت کامل روی سایت قرار بدید

 13. satariyan گفت:

  بسیار عالی و کامل ، خیلی ممنون

 14. meshkat گفت:

  خیلی خوب بود واقعا کمکم کرد
  خسته نباشید

 15. ZENDEDEL گفت:

  درست خوندن کد مقاومت smd از مواردیه که گاهی اوقات خیلی کمک کننده است . خیلی ممنون بایت مقاله کامل و مفیدتون

 16. sadeghizadeh گفت:

  برای محاسبه مقاومت smd به مشکل خورده بودم این مقاله خیلی بهم کمک کرد.. تشکر بابت تهیه این مقاله مفید و کار آمد

 17. HAMID.RAHEMZADEH گفت:

  خیلی ممنون از ریز موج، کار آمد بود

 18. mobin.yktatalab گفت:

  سلام جدول کد مقاومت اس ام دی برای همه سری مقاومت ها یکیه؟ یا برای هر کدام متفاوته؟

 19. mohammad.jahanii گفت:

  خیلی خوب بود همه چیز به صورت کامل توضیح داده شد

 20. pishkar گفت:

  سلام آیا میتوان جایگزینی برای مقاومت smd در نظر گرفت؟ چنین قطعه الکتریکی وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *