مقالات

چه قطعات الکترونیکی کمیاب هستند؟

چه قطعات الکترونیکی کمیاب هستند

آدرس شرکت ریز موج الکترونیک رسام:

میرداماد-خیابان نفت جنوبی(صدق)-خیابان تابان شرقی-پلاک3-واحد4

تلفن های تماس:
021-22920838

021-66753785-7

همواره پیدا کردن قطعات الکترونیکی کمیاب برای صنایع خاصی مانند مخابرات و پزشکی، سختی‌های زیادی داشته است. یکی از روشهای تامین قطعات الکترونیکی، واردات قطعات الکترونیکی کمیاب است که توسط شرکت‌های بازرگانی انجام می‌شود. واردات قطعات خاص الکترونیکی نیاز به دانش و مهارت خاصی دارد که باید شرکت‌های وارد کننده در این زمینه از تخصص کافی برخوردار باشند. در ادامه مقاله می‌خواهیم به این سوال که چه قطعات الکترونیکی کمیاب هستند بپردازیم.

برای دریافت مشاوره در زمینه واردات کالا از هنگ کنگ با شماره 02122920838 تماس بگیرید. 

شرکت ریز موج الکترونیک رسام واردکننده انواع قطعات الکترونیکی و صنعتی از خارج از کشور

چه قطعاتی در دنیای الکترونیک کمیاب هستند؟

برای اینکه بدانید چه قطعات اکترونیکی کمیاب هستند و بدانید که به چه قطعاتی، قطعات خاص و کمیاب گفته می‌شود تا بتوانید آنها را از سایر قطعات الکترونیکی تشخیص دهید، در ادامه مقاله به معرفی قطعات الکترونیک کمیاب می‌پردازیم.

1- خازن‌، ترانزیستورها و مقاومت‌های صنعتی

در معرفی قطعات الکترونیک کمیاب باید گفت که یکی از اصلی ترین مشکلاتی که فعالان دنیای صنعت با آن رو به رو هستند، خرید قطعات الکترونیکی کمیاب مانند خرید ترانزیستور، خرید مقاومت SMD، خرید خازن، خرید تریستور، خرید فیلتر الکترونیکی و قطعات دیگری که در محیط‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، است. همچنین این قطعات دارای مشخصات فنی خاصی هستند و از طرفی دیگر از قدرت بالایی نیز برخوردار می باشند. به همین علت چنین قطعات ساده‌ای که با تعداد بالا هم تولید می‌شوند، برای استفاده در دستگاه‌های صنعتی کمیاب هستند؛ به این علت که نمونه‌های معمولی آن‌ها نمی توانند که در فشار سنگین کار کنند.

ممکن است این مطلب برای شما مفید باشد: نحوه خواندن مقاومت

2- آی سی های مختلف

یکی از مهم ترین قطعاتی که در دستگاه‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آی سی ها هستند. همچنین شرکت‌های سازنده آی سی، قطعاتی را به صورت خاص و ویژه برای بردهای خاص تولید می‌کنند. اگر بخواهید که آی سی خاصی را برای دستگاه خود پیدا کنید، در اینجا مشکل خرید قطعات کمیاب سر راهتان قرار می‌گیرد. علاوه بر این، تولید کنندگان بسیار کمی هستند که به تولید و فروش آی سی خاص و کمیاب می‌پردازند که چالش‌های خرید این قطعه خاص و کمیاب را بالاتر می‌برد.

بیشتر بدانید: آشنایی با قطعات برد الکترونیکی

3- میکرو کنترل های حرفه ای

در معرفی قطعات الکترونیک کمیاب باید بگوییم که میکروکنترلرها از قطعات پر کاربرد در دنیای الکترونیک هستند که نمونه‌های حرفه‌ای این میکرو کنترلها با انواع قابلیت‌ها جزء قطعات خاص و کمیاب هستند. همچنین توسعه دهندگان دستگاه‌های الکترونیکی از این قطعه برای ساخت پروژه‌های حرفه‌ای مثل سیستم‌های سیستم‌های تمام خودکار، ربات‌ها و… استفاده می‌کنند.

4- قطعات SMD بردهای خاص

بردهای دستگاه‌های خاص مانند قطعات کامپیوتری، تلفن‌های همراه هوشمند، لپ تاپ، مادربرد کامپیوترهای شخصی، برد لوازم صوتی و تصویری و… همگی از قطعات الکترونیکی SMD است. برای مثال ترانزیستورهای SMD که روی بردهای تلفن‌های هوشمند هستند را نمی‌توان به سادگی در بازار پیدا کرد. به همین علت خرید انواع قطعات الکترونیکی کمیاب برای تعمیرکاران این دستگاه‌ها سخت‌ تر شده است و آن‌ها را مجبور می‌کند که برای تعویض کامل یک برد اقدام کنند.

خازن الکترونیکی چیست؟

خازن الکترونیکی چیست؟

یکی از قطعات الکترونیکی کمیاب، خازن الکترونیکی است. خازن الکترونیکی قطعه‌ای است که برق را ذخیره می‌کند و سپس در مواقع لزوم، بیشتر زمانی که ولتاژ روی پایه‌های خازن افت میکند ، آن را به مدار پس میدهد. خازنها و باطری‌ها با هم یکی نیستند و یک کار انجام نمیدهند. تفاوت بین یک خازن و یک باتری این است که برق در یک باطری از یک واکنش شیمیایی تولید می‌شود و در یک خازن یک بار در یک میدان الکتریکی نگهداری و ذخیره می‌شود.

در واقع باطری، انرژی بیشتری را برای یک دوره طولانی تر از خازن می‌تواند تولید کند. علاوه بر این، یک خازن، می‌تواند حتی با ذخیره سازی بسیار کمتری هم انرژی زیادی را بیشتر از یک باطری به میزان کمتری تخلیه کند.

به عبارت دیگر، یک خازن شامل صفحات فلزی است که توسط مواد عایق به نام دی الکتریک از هم جدا شده‌اند. دی الکتریک می‌تواند هر چیزی مانند اکسیداسیون فلزات، شیشه و سرامیک و پلاستیک باشد. مثلا اگر یک خازن الکترولیتی را باز کنید، مشاهده می‌کنید که فقط دو صفحه فلزی است که در یک فیلم شیمیایی پوشش داده شده‌اند. زمان استفاده از برق، هادی‌های فلزی، الکترون‌ها را در فیلم پلاریزه می‌کنند و میدان الکتریکی را نیز ذخیره می‌نمایند.

همچنین بخوانید: سلف چیست

ترانزیستور چیست؟

ترانزیستور کار تقویت ولتاژ را انجام میدهد و می‌تواند جریان سیگنال و جریان ولتاژی را که دریافت می‌کند تنظیم نماید. به عنوان مثال تصور کنید که یک گیرنده FM دارید که سیگنالی را دریافت می‌کند. سیگنال دریافتی شما در طول مسیر از فرستنده تا گیرنده دچار افت دامنه می‌شود. در نتیجه سیگنال ضعیفی دریافت خواهید کرد که این امر موجب میشود خروجی خوبی نداشته باشید. پس لازم است با یک روشی سیگنال دریافتی را تقویت کنید یعنی قدرت سیگنال را افزایش دهید که ترانزیستور این کار را برای ما انجام می‌دهد.

چه قطعاتی در دنیای الکترونیک کمیاب هستند

ترانزیستور سوئیچ سطح، یک نوع ترانزیستور است که به صورت مستقیم بر روی یک صفحه کامپوننت کامپیوتر جوش داده شده است. اگرچه انواع ترانزیستورها به این روش نصب می‌شوند، علاوه بر این می‌توانند راحت تر نیز از یکدیگر جدا شوند. تابلوهایی که ازترانزیستور SMD استفاده می‌کنند ارزان تر از سایر ترانزیستورها هستند. جایگزینی برای این نوع ترانزیستورها از طریق، ترانزیستورهای سوراخ هستند که به تخته متصل می‌شوند. حفاری این سوراخ‌ها باعث می‌شود تکنولوژی حفاری از طریق تکنولوژی SMD وقت گیرتر و گران تر باشد.

هر نوع ترانزیستور می‍تواند به عنوان یک ترانزیستور SMD نصب شود، اما رایج ترین نوع  ترانزیستور SMD اتصال دو قطبی است. به وسیله این دستگاه یک سیگنال الکتریکی از طریق دو دروازه مثبت منفی منتقل می‎شود. این دستگاه‌ها ممکن است به صورت منفی مثبت منفی (NPN) و همچنین مثبت منفی مثبت (PNP) طراحی شوند. جریان به سیستم در بخش میانی اضافه می‌شود تا ورودی را تقویت کند، به این دلیل که آن را از دروازه مثبت، منفی عبور می‌دهد.

مزایای واردات قطعات الکترونیکی

تا این قسمت مقاله در مورد این که کدام قطعات الکترونیکی کمیاب هستند را بررسی کردیم. در واقع سفارش واردات قطعات الکترونیکی از دیگر کشور‌ها به شرکت‌های داخلی کمک می‌کند تا نیازهای خود را برای پیشرفت فعالیت تامین کنند. انتخاب باکیفیت‌ ترین قطعه برای هر کسی آسان نیست و باید با تکیه بر دانش و اطلاعات شرکت خاصی بهترین قطعه را انتخاب کند.

شرکت بازرگانی که در زمینه واردات قطعات الکترونیکی کمیاب فعالیت گسترده‌ای را داشته باشد و با انواع قطعات و تولید کننده‌های مختلف نیز آشنا باشد. از جمله مزایای واردات قطعات الکترونیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مطمئن بودن از اصل بودن قطعه مورد نظر
 • مقرون به صرفه بودن
 • دسترسی به تعداد مورد نیاز از قطعات
 • دسترسی به انواع مختلف قطعات الکترونیکی

معرفی قطعات الکترونیک کمیاب

آدرس شرکت ریز موج الکترونیک رسام:

میرداماد-خیابان نفت جنوبی(صدق)-خیابان تابان شرقی-پلاک3-واحد4

تلفن های تماس:
021-22920838

021-66753785-7

خرید قطعات الکترونیکی

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم برخی از قطعات الکترونیکی کمیاب هستند و دسترسی به آنها بسیار سخت است. یکی از شرکت‌های بازرگانی که در زمینه واردات قطعات الکترونیکی از چین فعالیت دارد، شرکت رسام است. این شرکت انواع مختلف قطعات الکترونیکی را از کشور چین وارد می‌کند و مهارت و دانش و اطلاعات تخصصی در این زمینه را دارا می‌باشد. شما می‌توانید برای خرید انواع قطعات الکترونیکی این شرکت را برای خرید خود انتخاب کنید و به راحتی و با خیالی آسوده با کیفیت ترین قطعات مورد نیاز خود را از این شرکت سفارش دهید.

سخن پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که چه قطعاتی در دنیای الکترونیک کمیاب هستند و همچنین انواع مختلف قطعات را عنوان و بررسی کردیم. همچنین گفتیم که تامین قطعات الکترونیکی باید از شرکت‌های معتبری انجام شود. شرکتی که دارای نمایندگی در کشور باشد و همچنین تخصص و مهارت ویژه و خاصی را در این مورد داشته باشد. بنابراین برای این مسئله شرکت رسام از وارد کننده‌های معتبر قطعات الکترونیکی است که می‌توانید سفارش خود را از این شرکت ثبت کنید تا قطعه مورد نظرتان در کمترین زمان برای شما تامین شود.

برای آشنایی بیشتر با شرکت های الکترونیکی در تهران؛ این مطلب را مطالعه کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “چه قطعات الکترونیکی کمیاب هستند؟

 1. محبیان گفت:

  ممنون از شما
  خیلی از قطعاتی که توبازار پیدا نمیشه رو شما دارین
  مرسی

 2. علی عابدی گفت:

  سلام. ممنون از شما بابت اطلاعات کاملی که گذاشتید خیلی از سوالام برطرف شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *